E Devlet ile Boşanma Davası Nasıl Açılır?

e devlet ile bosanma davasi nasil acilir uyap vatandas portal

Boşanma davası, eşlerden birinin yetkili aile mahkemesine vereceği boşanma dava dilekçesi ile açılır.

E Devlet sisteminde geliştirilen; UYAP Vatandaş Portal sistemi sayesinde; Elektronik İmza veya Mobil İmzaya sahip vatandaşların internet sistemi üzerinden boşanma davası açabilmesi mümkündür.

UYARI : Bu yazıda yer alan tüm bilgiler sistemin çalışma prensibini göstermektedir. Türk Medeni Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Harçlar Kanunu hakkında yeteri düzeyde bilgi sahibi olmadan, avukattan hukuki hizmet almadan tek başınıza dava açmaya çalışmanız hak kaybına uğramanıza neden olabilir. Bu nedenle hukuki konularda avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

UYAP Vatandaş Portal aracılığı ile boşanma davası açılabilmesi için Elektronik İmza veya Mobil İmza ve UYAP Doküman Editörü’ne sahip olunması gerekecektir.

UYAP Doklüman Editörü’ne https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor internet adresinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Adım 1. Boşanma Dava Dilekçesi’nin UDF (Uyap Doküman Editörü Formatında) Hazırlanması ve Elektronik İmza ile İmzalanması.

UYAP Doküman Editörü ile “boşanma dava dilekçesi” hazırlanmalıdır. Hazırlanan boşanma dava dilekçesi elektronik imza aracılığı ile imzalanır. İmzalama için F7 tuşu kısayoldur.

Boşanma dava dilekçesinin yazılması hukuki bilgi ve birikimi gerektirir. Türk Medeni Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Harçlar Kanunu, AAÜT ve yasal mevzuat hakkında bilgi sahibi olmadan açacağınız davalar telafisi mümkün olmayacak şekilde hak kaybına uğramanıza neden olabilir. Avukattan destek alın.

Adım 2. Boşanma Dava Dilekçesi’nde belirtilen delilerin Jpeg veya Pdf formatında hazırlanması

UYAP sistemi üzerinden delil olarak ekleyeceğiniz evrakların formatı; JPEG, PDF veya TIFF formatında olabilir. Delil listenizdeki evraklar çok fazla olsa dahi her bir dosyanın 20 Megabayt boyutunu geçmemesi gerekecektir.

Sistem dava açılırken yalnızca 5 adet dosyanın delil olarak yüklenmesine izin verir. Bu nedenle çok fazla doküman veya belge var ise bu belgelerin uygun formata dönüştürülmesi gerekecektir.

Adım 3. E Devlet Üzerinden UYAP Vatandaş Portal sistemine giriş yapılması

E Devlet üzerinden UYAP Vatandaş portal sistemine giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir internet sitesi adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp internet sitesi adresinden doğrudan uyap vatandaş portal sistemine girebilirsiniz.

Adım 4. Dava Açılış İşlemleri

UYAP Vatandaş Portal Sistemi’ne giriş yapıldıktan sonra şu adımlar izlenecektir.

Dava Açılış İşlemleri Hukuk Dava Açılış Dava Aç

uyap-dava-acilis-vatandas-bosanma-davasi

Adım 5. Dava Bilgileri Ekranı

Dava Bilgileri bölümünde, davanın açılacağı “İl” Seçilmelidir.

Tevzi Bürosu Seçiniz bölümünde davanın hangi adliyede açılacağı seçilmelidir.

Mahkeme Seçiniz bölümünde “Aile Mahkemesi” seçilmelidir. “Aile Mahkemesi” olmayan adliyeler için dava dilekçesinde belirtildiği üzere görevli mahkeme “Aile Mahkemesi Sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesi”nde olacağı için “Asliye Hukuk Mahkemesi” seçilmelidir.

Adli Yardım Talepli – Adli yardım davanın harç ve masraflarını karşılayacak güçte olmayan vatandaşlar için geçerlidir. Dava dilekçesinde adli yardım talebinde bulunan vatandaşların, maddi açıdan güç durumda olduğunu resmi belgeler ile ispatlamaları halinde adli yardım talepli olarak dava açmaları mümkün olabilir. Mahkemenin adli yardım talebini kabul etmesi halinde aksi karar verilene dek tüm harç ve masraflardan muafiyet söz konusu olacaktır.

Dosya Türü – Dava seçilmelidir.

Dava Türü Seçiniz – Boşanma dava türünden uygun olan seçilmelidir.

Devam Et butonuna tıklanır.

e devlet bosanma davasi acilisi bilgileri dava uyap

Adım 6. Taraf Bilgileri Ekranı

Taraf Sıfatı – DAVACI seçilmelidir. UYAP Vatandaş Sistemi otomatik olarak dava açan vatandaşın bilgilerini dolduracaktır. Taraf Ekle butonuna tıklanır.

Taraf Sıfatı – Taraf Seçiniz ekranından DAVALI seçilir. Kişi butonuna basılır. Boşanma davası açılan eşin T.C. Kimlik No girilir. Sorgula butonuna tıklanır. Taraf Ekle butonuna tıklanır.

uyap dava acilis taraf bilgileri bosanma

Adım 7. Harç / Masraf Bilgileri Ekranı

Davanın Boşanma davası olarak seçilmesi halinde “Dava Esas Değeri” kısmında değişiklik yapılması mümkün olmayacaktır. “Hesapla” butonuna basılır. Ancak davada ziynet eşyası veya başkaca maddi değeri bulunan talepler söz konusu ise harç yatırılması gerekir.

Tahsil Edilecek Harç/Masraf Bilgileri kısmında

Başvurma Harcı

Peşin Harç

Gider Avansı

bölümleri çıkacaktır. Devam Et butonuna tıklanır.

bosanma davasi nasil acilir e devlet ile harc

Adım 8. Tevzi Numarası Al

Girilen bütün bilgilerin doğru olduğu teyit edildikten sonra en alt kısımda bulunan

Veri girişinin (dava bilgisi, taraf bilgisi, vb.) eksik ya da hatalı olmadığını kontrol ettim.” yanındaki kutucuk işaretlenir.

Tevzi Numarası Al butonuna basılır.

bosanma davasi nasil acilir uyap e devlet tevzi numarasi
uyap vatandas bosanma davasi acilir tevzi

Adım 9. Evrak Gönder Ekranı

Evrak Türü – Seçiniz kısmında “Dava Dilekçesi” seçilir. Bir altta yer alan Evrak: kısmında “Dosya Seç” butonuna basılarak daha önceden hazırlanmış ve elektronik imza ile imzalanmış UDF Uyap Doküman Editörü formatındaki “Boşanma Dava Dilekçesi” seçilir, Açıklama kısmına “Dava Dilekçesi” yazılarak “Ekle” butonuna basılır.

Ekle butonuna basıldıktan sonra sayfanın alt kısmında Tüm Evraklar bölümünde Evrak Türü kısmına Dava Dilekçesi yer alacaktır. Bu satırın en sağında yer alan “Ek Evrak Ekle” butonundan tek tek Jpeg veya PDF formatındaki “Deliller” seçilerek eklenebilir.

uyap vatandas evrak gonder bosanma davasi
uyap vatandas bosanma davasi e devlet nasil acilir evrak gonder 2
uyap vatandas e devlet bosanma davasi acma

İşlemler tamamlandıktan sonra Ödeme Yap sayfasına geçilecektir.

Adım 10. Ödeme Yap Ekranı

Ödeme Yap ekranında Vakıfbank Aracılığı ile ya da Kredi Kartı ile ödeme yapmak mümkündür. Kredi Kartı ile ödemelerde ekstra kesinti söz konusu olabilir.

e devlet bosnma davasi odeme yap nasil acili

Adım 11. Dava Aç Ekranı

Ödeme yap ekranı ile harç ve masraflar yatırıldıktan sonra “Dava Aç” ekranında dava aç butonuna basarak davanızı açmış olacaksınız.

Dava aç ekranından sonra davanın hangi mahkemede ve dosya esas numarası çıkacaktır. Bu kısmın kaydedilmesi yerinde olacaktır.

Dava dosyasının açıldıktan sonra “Sorgulama Ekranı”ndan dosya sorgulayarak açılan davanızı UYAP Vatandaş portal sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer elektronik tebligat adresiniz var ise mahkeme tarafından yapılacak tebligatlar bu adrese gönderilecektir. Yok ise dilekçenizde belirtilen adrese gönderilir.

Boşanma davaları ile ilgili hukuki yardıma mı ihtiyacınız var? Tereddütlerinizi giderin.

Boşanma davası toplumun tümünü yakından veya uzaktan bir şekilde etkileyen davaların başında gelmektedir. Özellikle haber sitelerindeki “Yargıtay boşanma davası ile ilgili şu şekilde karar verdi, işte emsal karar..” gibi yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler ile insanların boşanma davaları hakkında bilgisi oldukça yanlış olabilmektedir.

Boşanma davası süreci çiftler için psikolojik açıdan hiç de kolay olmayan bir süreçtir. Bu süreçte ayrıca adliyenin ve hukuk sisteminin karmaşıklığı dahil olduğu zaman kişiler için oldukça yorucu bir dönem başlamaktadır. Tarafların bu süreçte yapacağı hukuki hatalar da süreci olumsuz etkilemektedir.

E Devlet Boşanma Davası Nasıl Açılır ile yazımızda yalnızca boşanma davasının UYAP Sistem ile nasıl açıldığı konusunda teknik bilgi verilmektedir. Boşanma davaları uzmanlık gerektirir. Bu nedenle avukatsız boşanma davası açmaya çalışmak hak kaybına uğramanıza neden olabilir.

BAL Avukatlık Bürosu avukatları boşanma davaları; anlaşmalı boşanma davaları , çekişmeli boşanma davalarımal ayrılığı davaları, nafaka ve velayet davaları, ziynet eşyası davaları gibi aile hukukundan doğan uyuşmazlıklarda hukuki hizmet sağlamaktadır.

Boşanma sebepleri hakkında detaylı bilgi edinmek için; Boşanma Sebepleri: Eşler ve Aileler Arasındaki Davranışlar , Boşanma Sebepleri: Ekonomik Şiddet , Boşanma Sebepleri: Eşlerin Kusurlu Davranışları , Boşanma Sebepleri: Güven Sarsıcı Davranış yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Avukat Memduh Remzi BAL

Aile Hukuku Yayınlarımız

İletişim

Bizi Arayın : +90 212 909 86 34

Mail Gönderin : info@ballawyer.com

whatsApp →